لامپ ال ای دی (لامپ LED )

اگر این روزها اقدام به تهیه لامپ کرده برای روشنایی منزل خود کرده باشید، حتماً با مدل‌های مختلفی از لامپ ال ای دی (لامپ LED )  مواجه شدید. پیشرفت فناوری و زیرساختها باعث نوآوری در تکنولوژی به کار رفته در صنایع روشنایی شده است. زمان زیادی از سال‌هایی که لامپ‌ رشته‌ای پرکاربرد  بودند و در اکثر فضاها نصب شده بودند، نمی‌گذرد. لامپ‌های رشته‌ای نه تنها مصرف بالای برق داشتند، بلکه طول عمر کمی نیز داشتند. لامپهای فلورسنت CFL نیز از مجموعه لامپ‌های کم مصرفی محسوب میشدند که به شکل پیچی طراحی شده و به خیلی سریع جایگزین لامپ‌های رشته‌ای شدند. این لامپها گرچه هزینه برق مصرفی را بسیار کاهش دادند، اما چون با استفاده از جیوه  ساخته شده بودند و طراحی حساسی داشتند، تقریباً به خیلی سریع از خطوط تولید خارج شدند.

لامپ‌های ال ای دی (لامپ LED ) از سری جدیدترین تجهیزات روشنایی عرضه شده در بازار صنایع روشنایی اند که چون مصرف بسیار کم، طول عمر بالاا، رنگ نورهای جذاب و مختلف، قالب سازگار در  محیط زیست و ظاهری مشابه با لامپ‌های رشته‌ای  دارند به سرعت  زیادی جایگزین لامپ‌های فلورسنت شدند.

لامپ LED

لامپ ال ای دی چیست؟

کلمه ال ای دی LED مخفف عبارت light-emitting diode به معنای دیود ساطع کننده نور میباشد. محصولات ال ای دی (LED  )  حدودا 90 درصد از لامپ رشته‌ای بهره‌ورتر و پویاتر هستند و عملکرد بسیار ساده دارند. باید گفت لامپ ال ای دی ( لامپ LED )  یک منبع تولید نور برای استفاده در تجهیزات روشنایی است که روشنایی را با استفاده از دیود بوجود می‌آورد. با فشردن کلید برق و اتصال جریان الکتریکی در دیود، دیود نور قابل دیدنی از خود ساتع می‌کند و لامپ سریعا روشن میگردد.

لامپ ال ای دی ( لامپ LED ) حرارت بسیار کمی تولید می کند که به این معنی است که 90 حدود درصد انرژی مصرفی لامپ ال ای دی به پرتوهای روشنایی تبدیل می شود و هدر رفت بسیار کمی دارد. طول عمر یک لامپ ال ای دی (لامپ LED ) چند برابر لامپهای رشته ای است و در برابر با لامپ فلورسنت به بسیار زیاد کارآمد تر است. برخی از تراشه های لامپ ال ای دی قادر به منتشر کردن بیش از 300 لومن بر وات هستند که برخی  صنایع روشنایی نیز مدعی آن هستند.

تنها عیبی که از لامپ‌های ال ای دی ( لامپ LED ) می‌توان گرفت، قیمت زیاد اولیه آنهاست. اما اگر ما دید طولانی مدت داشته باشیم با توجه به اینکه این نوع لامپ  میزان مصرف انرژی بسیار پایینی دارد، پس هزینه‌ برق را به مقدار بسیار زیادی دچار کاهش  و صرفه جویی مینماید.  همچنین عمر یک لامپ رشته‌ای نهایتا 1000 ساعت است و بصروعت در نوسانات یا اتفاقات برقی می‌‌سوزد، اما هر لامپ LED بیش از 20000 ساعت عمر دارد. بنابراین در بلند مدت  به مقدار قابل توجهی باعث کاهش هزینه های ما می‌شود.

لامپ SMD LED چیست؟

اس ام دی مخفف عبارت Surface mount device LED است و به معنای ال ای دی‌های نصب شده بر روی یک سطح است. هر اس ام دی از 3 ال ای دی به رنگ‌ آبی، سبز و قرمز تولید می‌شود. با ترکیب این چیپهای SMD رنگ‌های بسیاری می‌توان ایجاد نمود. با توجه به سایز کوچکتر SMD در مقایسه با  LED، با به کارگیری فناوری SMD در تولیدات، می‌توان مدل‌های مختلف با رنگ‌ها و توان‌های متنوع در اندازه کوچکتر ساخت. امروزه در اکثر لامپ‌های حبابی ال ای دی از تکنولوژی SMD استفاده شده است.

کاربردهای لامپ ال ای دی

امروزه در همه جا میتوانلامپ‌های فلورسنت و رشته‌ای را براحتی با لامپ ال ای دی ( لامپ LED )  جایگزین نمود. از لامپ‌های LED  برای روشنایی همه فضاها مانند: اتاق‌ خواب، پذیرایی، آشپرخانه، محیط‌های اداری، راه پله و ورودی‌های خانه و مغازه‌ها استفاده میگردد. با توجه به عمر بالا و نگهداری آسان، لامپ ال ای دی انتخاب  بسیارمناسبی برای نورپردازی محیط‌هایی با دسترسی مشکل است. لامپ ال ای دی ( لامپ LED )  برخلاف لامپ‌های فلورسنت و رشته‌ای اشعه‌های ماورابنفش و حرارتی تولید نمی‌کند، پس میتوان گفت به آثار هنری آسیبی وارد نمی‌کند و مناسبترنی تجهیز برای نورپردازی آتلیه‌های هنری و موزه‌ها و … است. طراحی باریک و قابل انعطاف این نوع  تجهیزات روشنایی باعث شده است که تا امروزه انواع چراغ‌های زیر کابینتی، ریسه‌های شلنگی، چراغ‌های دیواری و بالا آینه‌ای، روشنایی‌های توکار و تجهیزات روشنایی بسیار زیادی  با بهره گیری از فناوری ال ای دی تولید شوند.

چرا باید لامپ‌های ال ای دی را جایگزین لامپ‌های قدیمی کرد؟

 بهره‌وری بالا

در برابر دیگر انواع لامپ و تجهیزات روشنایی، دوام و مانایی بیشتر دارد و بیش از 5 برابر بقیه عمر می‌کند. برای روشن کردن یک اتاق 10 تا 15 متری، یک لامپ حدود 20 وات ال ای دی کافی است.

 طراحی شیک و مختلف

اندازه کوچک  LEDها باعث شده است که  به محصولاتی فوق العاده منعطف تبدیل شوند و به طراحان و تولیدکنندگان تجهیزات نورپردازی این امکان را بدهد تا در شکلهای مختلف، لامپ ال ای دی ( لامپ LED )  را به کار ببرند.

بدون تولید انرژی گرمای

LEDها، الکتریسیته را به پرتوهای نور تبدیل می‌کنند و برعکس لامپ‌ها رشته‌ای که مقدار بسیار زیادی از انرژی برق را به گرما و حرارت تبدیل می‌کنند، انرژی گرمای زیادی تولید نمی‌کنند و درصد بالایی از انرژی الکتریکی دریافتی را به روشنایی و نور تبدیل می‌کنند.

بدون جیوه

در ساخت  لامپ LED آنها  اصلا از جیوه‌ و مشتقات آن استفاده نشده است بنابراین  لامپ LED اثر خطرناکی برای افراد و محیط ندارد.

مدت عمر بسیار زیاد

این لامپ‌ها به راحتی نمی‌سوزند اما بعد از گذشت سالها کار مداوم به آرامی قدرت نور آنها کم میشود.

دمای رنگ نور مختلف

لامپ‌های ال ای دی ( لامپ LED ) از دمای رنگ 1000 تا 10000 کلوین تولید شده، و طیف نورهای قرمز و گرم، آفتابی، مهتابی، یخی و … را پوشش می‌دهند. بنابراین برای هر کاربری و مصرف با توجه به نیاز و سلیقه افراد قابل تولید هستند.

قدرت نورهای متفاوت

لامپ ال ای دی ( لامپ LED ) را از توان 1 وات تا بیش از 200 وات می‌توان خریداری کرد. البته برای نورپردازی محیط مسکونی، بیشتراز لامپ‌های LED  10 تا 30 وات استفاده می‌شود.

نکات مهم در خرید لامپ ال ای دی ( لامپ LED )

خرید و تهیه لامپ LED تقریباً مشابه لامپ‌هایی با تکنولوژی گذشته است اما با توجه به فرقهای اساسی و تنوع محصولات LED، لازم است به موارد بیشتری دقت نمود که محصولی نامناسب خریداری نگردد. چند نکته که باید در هنگام خرید لامپ ال ای دی در نظر بگیرید، به صورت زیر است که در ادامه هر کدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • سرپیچ لامپ
 • شکل حباب لامپ
 • زاویه نوردهی
 • میزان نوردهی (شدت نور)
 • دمای رنگ نور
لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی

1.      سرپیچ لامپ

سری لامپ به سرپیچ متصل میگردد تا ارتباط برقی برقرار شده و انرژی الکتریسیته لازم برای روشنایی آن تامین شود. محبوبترین انواع سرپیچها، مدلهای با کد  E14 و E27 هستند که به صورت پیچاندنی در کلاهک چراغ‌ها نصب میگردند. اما در نظر داشته باشید که به طور کلی متداول‌ترین سرپیچ‌ها عبارتند از:

 • سوزنی
 • پیچی
 • استارتی

پایه پیچی

پایه پیچی  از گذشته پرکاربردترین نوع پایه لامپ است و بسیار زیادتر از انواع دیگر رایج است. پایه پیچی عموماً در سه سایز E14، E27 و E40 استاندارد تولید می‌شود. سرپیچ E14 معمولاً برای لوسترها تولید شده است و لامپ‌های شمعی و اشکی دارای پایه سایز E14 هستند. اما بیشتر لامپ‌های عمومی و در دسترس ما پایه E27 دارند و به اکثر از سرپیچ‌های موجود در محیط مسکونی متصل می‌شوند.لامپ ال ای دی ( لامپ LED )  از توان‌ 6 وات تا 60 وات عموماً با پایه E27 طراحی می‌شود.لامپهای ال ای دی که توان بالا مانند 80 یا 100 وات دارند، با پایه E40 تولید میگردند و  دارای نور زیادی هستند و اصولا برای محیط‌های صنعتی و سوله‌های کارگاهی یا نورپردازی محیطهای تجاری و فروشگاهها به کار برده می‌شوند.

پایه سوزنی

پایه سوزنی بیشتر در ساخت لامپ‌های هالوژنی به کار رفته است. این لامپ‌ها دو پایه خطی و مشابه به سوزن دارند که به راحتی در  بدنه‌ی چراغ‌های هالوژن سقفی و دیواری قرار می‌گیرند.

پایه استارتی

پایه استارتی را حتما در استارت مهتابی‌های گذشته مشاهده کرده‌اید. این پایه‌ها شبیه پایه سوزنی هستند اما قطر سوزن‌های آنها کمی بیشتر از سوزنی است. پایه استارتی نیز معمولاً در تولید لامپ‌های هالوژن به کار می‌رود.

2.      شکل حباب لامپ

امروزه و با گسترش تکنولوژِی ال ای دی، تولید لامپ‌ها در شکلهای گوناگون، از زمان گذشته بسیار راحتتر شده است. صنایع تولیدی روشنایی مانند صنایع روشنایی دیسانور علاوه بر ساحت لامپ‌های حبابی و استوانه‌ای شکل، بدنه‌های بسیار زیبایی طراحی کرده‌اند که پاسخ‌گوی سلیقه های مختلف باشند.

مدل‌های متداول حباب لامپ عبارتند از:

 • استاندارد یا حبابی
 • شمعی
 • اشکی
 • هالوژنی
 • رفلکتور
 • استوانه‌ای
 • تیوبی

3.       جهت نوردهی

قبل از انتخاب ظاهر و قدرت لامپ، به نوع چیدمان محیط و سبک دکوراسیون خود و سپس نوع محفظه چراغی که قصد خرید لامپ برای آن را دارید، توجه کنید. ظاهر لامپ به مسیر و جهت تابش پرتوی نور آن مستقیما اثر دارد. به طور مثال لامپهای حبابی و استوانه‌ای پرتوی نور را در همه جهت‌ها پخش می‎کنند، اما  لامپهای نوع رفلکتور، جهت پخش نور محدود و متمرکزی دارند.

4.      شدت نوردهی

برخلاف لامپ‌های رشته‌ایی قدیمی که مقیاس تشخیص مقدار نور آن‌ها بر حسب وات بود، میزان روشنایی LED با شدت نوردهی که براساس واحد لومن نشان داده می‌شود، تعیین شده است . لامپ LED ده برابر کمتر از لامپ رشته‌ای الکتریسیته مصرف می‌کند اما نور مشابهی و برابری می‌تاباند. پس توان تنها اندازه انرژی برقی که مصرف می‌شود را نمایش می‌دهد نه میزان نوری که تولید می‌شود.

یک لامپ ال ای دی ( لامپ LED )  با توان 12 وات، نوری معادل لامپ رشته‌ای با توان 100 وات دارد. هر چقدر لومن بیشتر باشد، نور بیشتری هم تابانده میگردد. میزان نور وابسته به نوع کاربری اتاق یا محیط و ابعاد آن است. برای محیط‌های تجاری به لامپ‌های با نورزیادتر و برای اتاق خواب به نور کمتری نیاز داریم.

5.      دمای رنگ نور

بر عکس لامپ‌های قدیمی که تنوع رنگ نوری بسیار پایینی داشتند، LEDها در بیش از یک میلیون رنگ نور قادر به تابش پرتو نور هستند. رنگهای نوری رایج برای لامپ‌های LED، مهتابی سرد (6500 کلوین)، مهتابی (5000 کلوین)، صدفی (4000 کلوین) و آفتابی (2700 کلیون) هستند.

بهترین برند لامپ ال ای دی در بازار کدام است؟

اگر برای خرید لامپ به فروشگاههای اینترنتی یا فروشگاههای سطح شهر مراجعه کرده باشید، احتمالاً با برندهای گوناگونی برخورد کرده‌اید. لامپ‌های عرضه شده در بازار ایران برندهای بسیار زیادی دارند و بیشتر آنها تولید  ایران و چین هستند. از بهترین برندهای شناخته شده در بازار ایران می‌توان محصولات صنایع روشنایی دیسانور را نام برد که از سال 1385 تا کنون در حال فعالیت است را نام برد. صنایع روشنایی دیسانور بصورت تخصصی در حوزه صنعت روشنایی فعال است و طیف گسترده ایی از محصولات روشنایی و خصوصا انواع لامپ ال ای دی را تولید مینماید.

حضور نمایندگی در سراسر ایران و همچنین ضمانت معتبر محصولات و سالها خدمات پس از فروش باعث شده صنایع روشنایی دیسانور از معتبرترین برندهای روشنایی در ایران باشد. همچنین لازم به ذکر دیسانور با توجه به خطوط تولید مختلف و قدرت تولید وظیفه ی تامین مواد اولیه درصد زیادی از تولید کنندگان کوچک را برعهده دارد.

هیچ داده ای یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه چیزی میگردید ؟!