پروژکتور LED( نور افکن LED )

معرفی پروژکتور LED

پروژکتور یا نورافکن منبعی از روشنایی است که از آن برای روشنی فضاها استفاده میگردد و شدت نور بسیار بالایی نسبت به لامپ‌های معمولی دارد. پرژکتورهای نسل قبل از نوع بخار سدیم و متال هالید بودند که این نوع از پروژکتورها شدت نور خوبی داشتند ولی مصرف انرژیآنها بالا بود. همچنین اتلاف انرژی که این گونه از پروژکتورها ایجاد می‌کردند باعث شد که زیاد مورد استقبال قرار نباشند. امروزه پروژکتورها از لامپ‌های LED استفاده می‌کنند که علاوه بر مصرف بسیار پایین که یکی از مهمترین نقاط قوت آنهاست می توان از شدت نور بسیار خوب ، کیفیت نوردهی بالا و تنظیم جهت نور اشاره کرد.

پروژکتورهای LED از 5 تا 500 وات در بازار موجود هستند که باتوجه به مساحت فضای انتخابی مورد استفاده قرار میگیرند. پروژکتور LED یکی از نوترین تکنولوژی های تولید منابع نوری می باشد. در این نوع تکنولوژی از دیودهای ساطع کنند نور (LED) جهت ایجاد نور استفاده می‌گردد. پروژکتورهای LED قابلیت تولید نورهای رنگی مختلف را دارند. مهمترین کاربردهای پروژکتورLED و نورافکن LED روشنایی محیط ، نورپردازی نمای ساختمان و … می باشد. استفاده از تکنولوژی LED سبب مصرف برق بسیار کمتر و طول عمر بسیار بیشتر محصول نهایی میگردد.
پروژکتور و نورافکن LED جایگزین مناسبی برای لامپ های پرمصرف هستند؛ زیرا که بهره‌وری بالایی دارند و تا حد زیادی از هدر رفت انرژی جلوگیری می کنند. دلیل این مورد این است که بخش بسیاری از انرژی تولید شده توسط لامپ LED تبدیل به روشنایی می شود و هدر رفت انرژی در تولید گرمای نخواهد داشت. این موضوع مخالف عملکرد با برخی لامپ ها وابزارهای روشنایی دیگر است و استفاده از LED در پروژکتور LED را به موضوع قابل توجهی بدل می کند.
کم مصرف بودن یا بهینه بودن در پروژکتور LED باعث می شود که تا 80% صرفه جویی در مصرف انرژی به عمل آید که به این ترتیب عمر مفید آن بسیار بالا و در حدود 50000 ساعت خواهد بود. همین موضوع در کاهش هزینه‌ها نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. همچنین به واسطه استفاده از ولتاژ پایین، باتوجه به انتخاب کابل مناسبتر در هزینه های کابل کشی نیز تا حد زیادی صرفه جویی خواهد شد.

نورافکن led
در رنگ های تولید شده توسط این نوع چراغها ، رنگ ها بدون نیاز به فیلتر رنگی با خلوص بسیار بالا و درخشندگی خاصی ایجاد می گردند. طیف نورها نیز بدون جنبش و لرز خواهند بود. همچنین می توان با استفاده از لنزهای مختلف، جهت پرتو نور را تغییر داد و مسافت برد آن را افزایش داد یا متمرکز در یک محیط کرد. در هنگام روشن کردن پروژکتور LED کمتر از کسری از ثانیه، روشنایی به حداکثر نور خود میرسد، می توان این شدت نور را با توجه به شرایط موجود تنظیم کرد. این سرعت زیاد در روشن شدن، بلافاصله پس از خاموش شدن نیز امکان پذیر خواهد بود. بدلیل کم بودن میزان اتلاف انرژی در پروژکتور LED حرارت ایجاد شده توسط آن نیز کم می باشد. این چراغ با روشن و خاموش شدن های متعدد دچار خرابی نخواهد شد.
پروژکتورهای LED راهکارهای مناسبی برای ایجاد روشنایی در ابعاد وسیع هستند. از پروژکتورهای LED در محیطهایی مانند استادیومهای ورزشی، ساختمانهای بزرگ، کارخانهها، انبارها، روشنایی کردن بیلبوردها و… استفاده میگردد. همچنین می توانید از این محصولات به عنوان پروژکتور نمای ساختمان نیز استفاده کرد. پروژکتور نما برای نورپردازی نمای ساختمان به کار می رود. با جاگذاری مناسب پروژکتورها بر روی دیوارها و روشن کردن آنها در شب، می توان ساختمان بسیار خاصی را نمایش داد.

انواع پروژکتور

پروژکتورها در مدلها و اشکال مختلف برای محیطهای مختلف قابل استفاده می باشند. از پروژکتورها امروزه در تمامی نقاط خارج و داخل منازل ، فروشگاه ها ، ساختمان ها ، پاساژها و خیابانها استفاده شده و اهمیت و کارایی بسیار بهینه‌تری نیسبت به هر نوع تجهیز روشنایی دیگر دارند.

پروژکتورهای سنسوردار

طرح خاصی از پروژکتورها وجود دارند که برای امنیت بیشتر استفاده می شوند و دارای حسگر و چشمی تشخیص حرکت می‌باشند این مدل‌ها به گونه ای هستند که در صورتی که در محلی نصب شده باشد و شخصی از جلوی آن حرکت کند تا یک شعاع خاصی را تشخیص میدهد و خود به خود روشن می شود تا قدرت دید را در آن ناحیه بیشتر کند. در اصل هم شوک نوری به حساب می‌آید و هم باعث افزایش قدرت دید دوربین‌های مداربسته نیز می‌شود.

پروژکتورهای خورشیدی

مدلهای دیگری از پروژکتور وجود دارد که در کنار خود به نحوی دارای پنل خورشیدی هستند و انرژی خورشید را به انرژی الکتریکی و سپس به نور تبدیل می‌کند که از این مدل می توان در محل‌هایی که در معرض نور خورشید است استفاده نمود که باعث صرفه جویی بالایی در مصرف انرژی می‌شوند. همچنین در محل‌هایی که دسترسی به برق ندارید اما نیاز به نور فراوان دارید نیز می‌توانید از این مدل پروژکتورها استفاده کنید.

پروژکتور LED

کاربرد پروژکتور LED چیست و شامل چه مواردی است؟

پروژکتور LEDیا پروژکتور LED به دلیل مقیاس قدرتی و شدت بالای نور به طور معمول در اماکن عمومی و گسترده مانند: گذرگاه عابر پیاده، جاده‌ها، میدان‌ها، چراغانی معماری ساختمان‌های تاریخی و یا مجسمه‌های عظیم‌الجثه مورداستفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از جاذبه‌های مهم نظیر برج آزادی و اکثر پل‌های دنیا به وسیله انواع مختلفی از پروژکتور LED روشن می‌گردند. اماکن ورزشی مانند استادیوم‌ها، محیطهای ورزشی و زمین‌های فوتبال و همچنین محل برگزاری استیج‌های اجرای زنده و یا کنسرت‌ها با پروژکتور LED نورپردازی می‌شوند.
پروژکتور LED در انواع مختلفی از طرح، ابعاد و قدرت توان موجود و … در دسترس هستند. واحد کوچکتر پروژکتور LED برای گذرگاه عابر پیاده، پیاده‌روها و محیطهای کوچک طراحی شده که دارای توان 10 تا 60 وات نیز می‌باشد. این واحدهای کوچک می‌توانند به روش‌های متفاوتی تعبیه و نصب گردند. به طور مثال، می‌توان پروژکتور LED کوچک را روی سیم آویزان کرد و یا آن‌ها را روی تیر چراغ برق تعبیه نمود و حتی می‌شود آن‌ها را در برخی جاهای ضروری پیاده‌رو و یا زمین بازی نصب کرد.

انواع پروژکتور LED

پروژکتور LED یکی از بهترین مزایایش این است که بیشترین درصد از انرژی الکتریکی ورودی را به روشنایی تبدیل می کند و درصد بسیار کمی به گرما تبدیل می شود. به همین دلیل پروژکتورهای LEDتا ۸۰ درصد در مصرف برق صرفه جویی می کنند و همچنین عمر مفید آنها نسبت به مدل های قدیمی به ۵۰ هزار ساعت افزایش پیدا کرده است.

دو مورد از پر مصرف ترین انواع پروژکتور LEDعبارتند از :

  1. پروژکتور SMD
  2. پروژکتور CON

پروژکتور SMD

پروژکتورهای SMD از قطعات الکترونیکی بسیار کوچکی تشکیل شده اند از تعداد زیادی LED جدا از هم با بسته بندی SMD کنار هم نصب شده اند. پروژکتور های SMD دارای پرتاب نور کم با فاصله نزدیک می باشند و کیفیت نور تولیدی این پروژکتورها بسیار بالا می باشد. ویژگی اصلی این پروژکتورها این است که دارای آی سی هایی با پایه کوتاه هستند. نور تولیدی این پروژکتورها نسبتاً پخش و غیر نقطه‌ای است و از آنها به عنوان پروژکتورهای نما نیز استفاده می شود.

پروژکتور COB

COB یعنی چیپ‌هایی که یکی یکی در کنار یکدیگر قرار گرفتند و یک منبع نورانی واحد را ایجاد کرده اند. پروژکتورهای COB نور بسیار بالا و مصرف پایینی دارند. راندمان بسیار بالا از ویژگی های این پروژکتور ها است. پخش نور پروژکتورهای COB۱۰ یا ۱۲ برابر LEDاست. این پروژکتورها برعکس نوع قبلی نور را به صورت متمرکز پرتاب می‌کنند. پروژکتورهای COBدر رنگ های آفتابی و مهتابی تولید می شوند.

پروژکتور led

مزیت پروژکتورهای LED دیسانور

  1. عمر مفید زیاد
  2. بهره‌وری در مصرف انرژی الکتریکی
  3. کیفیت بالای نور
  4. نورافشانی کامل بلافاصله بعد از روشن شدن ( مانند نسل قدیم پروژکتورها نیاز به گرم شدن و یا استارت یا ترانس را ندارند)

مشخصات اساسی پروژکتورهای LED

تجهیزات کوچکتر (در محدوده 10 تا 60 وات) دارای درون ساختار آلومینیوم می‌باشد. دمای نور گرم پروژکتور LED کوچک بین 2700 تا 3900 کلوین و دمای نور سرد آن بین 6000 تا 7000 کلوین تعریف شده است. این پروژکتورها دارای چیپ ست LED تک واحدی متعدد هستند و محدوده رندر رنگی آن‌ها حدود 80 می‌باشد. بازده روشنایی آن‌ها نیز 90 تا 100 لومتر بر وات بوده و ضریب توانشان بیشتر از 0.98 می‌باشد. این واحد‌های کوچک پروژکتور LED دارای ولتاژ کاری 85 تا 265 ولت، فرکانس 50 تا 60 هرتز بوده و مصرف انرژی آن‌ها در محدوده 10 تا 60 وات نیز تعریف شده است.

سایر پروژکتور‌های LED  و نورافکن های LED می‌توانند از وات بالایی برخوردار باشند. این پروژکتورها را می‌توان متناسب با توانایی‌شان در محیطهای ورزشی و یا محل برگزاری مراسمات استفاده نمود. این پروژکتورهای LED دارای بازده روشنایی 27000 تا 30500 لومتر بوده و منبع روشنایی محفوظ آن‌ها دارای 80*4 چیپس LED می‌باشد که 4 برابر واحدهای کوچکتر ارزیابی شده است.

این پروژکتورها مجهز به یک رویه شیشه‌ای بی‌رنگ بوده که از توانایی روشن‌سازی یکنواخت بدون سایه برخوردار است. محصولات مذکور از مصرف برق ترکیبی بین 320 تا 400 وات برخوردار بوده و ولتاژ جریان متناوب آن‌ها بین 100 تا 240 ولت و شدت 50 تا 60 هرتز تعریف شده است. ضریب توان بیشتر از 0.92، دمای رنگی 2800 تا 7500 کلوین و رندر رنگی نیز بیشتر از 75 می‌باشد. بازده روشنایی پروژکتور LED بین محدوده 85 تا 95 لومتر بر وات بوده و زاویه تشعشع در زاویه 120 درجه افقی و 60 درجه عمودی نشان داده شده است.
پروژکتور LED عمر طولانی دارد و معمولا بیش از 50000 ساعت کار کرده و در عین حال نیازمند مراقبت و نگهداری زیادی هم نیستند. این پروژکتورها از آلومینیوم ساخته شده و درزبندی آن‌ها توسط لاستیک‌های مقاوم انجام شده است. بنابراین، می‌توان گفت با محصول بادوام روبرو هستیم که همانند عناصر طبیعی در برابر نوسانات درجه حرارت بین دمای 40- تا 50+ درجه سانتیگراد مقاوم هستند. علاوه بر مسائل فوق، این پروژکتور LEDدر سطوح رطوبتی 10 تا 90 درصد عملکرد عالی ارائه می‌دهد.
پروژکتور LED برای مسابقات و کنسرت‌های مهم عموما با سایر واحدهای مشابه در پست‌های بلند تعبیه و نصب می‌گردند. سیستم‌های پروژکتور LED با توان بالا از 100 تا 1000 وات تولید شده تا بتوان از روشنایی مسرت‌بخش دارای کیفیت بصری و آرامبخش بهره برد. اکثر این پروژکتورها با تجهیز به چیپس‌های LED Bridgelux یا CREE حتی در سخت‌ترین شرایط آب و هوا دارای راندمان کارآمد هستند. این محصولات در بالاترین شدت دما تست شده و نورپردازی کیفی آن باعث گردیده تا در مقایسه با لامپ متال هالید با ولتاژ بالا از مصرف انرژی کمتر برخوردار باشند. علاوه بر این، محفظه داخل پروژکتور LED دارای ویژگی واترپروف و یا ضدآب می‌باشد.

هیچ داده ای یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چه چیزی میگردید ؟!